sobota, 10 stycznia 2015

Ci, którzy czynią pokój

Est enim homo pacatus, qui bona pro bonis reddens, quantum in se est, nemini vult nocere. Est alius patiens, qui non reddens mala pro malis, etiam potens est sustinere nocentem. Est et pacificus, qui bona pro malis reddens, in promptu habet et prodesse nocenti. 

Primus quidem parvulus est, et facile scandalizatur: nec facile qui hujusmodi est, in hoc saeculo nequam et pleno scandalis poterit obtinere salutem. Secundus, ut scriptum est, in patientia sua possidet animam suam (Luc. XXI, 19). Nam tertius quidem non modo suam possidet, sed et multorum animas lucrifacit. 

Primus, quantum in ipso est, pacem habet; secundus pacem tenet, tertius pacem facit

---

"Człowiek jest w stanie pokoju, gdy odpłaca dobrem za dobro, o ile to od niego zależy, i nie chce nikomu czynić zła. Jest też inny rodzaj człowieka cierpliwego, który nie odpłaca złem za zło i potrafi wytrzymać tego, kto mu szkodzi. Jest i człowiek pokoju, który odpłaca dobrem za zło, a nawet gotów jest pomagać temu, kto mu szkodzi. 

Pierwszy jest jeszcze małym dzieckiem i łatwo podlega zgorszeniu. Dla człowieka tego typu osiągnięcie zbawienia w tym nikczemnym i pełnym zgorszeń świecie nie będzie czymś łatwym. Drugi - jak zostało napisane (Łuk. 21,19) - w cierpliwości posiada duszę swoją. Trzeci natomiast nie tylko posiada swoją duszę, lecz i inne liczne dusze pozyskuje [dla Boga].

Pierwszy, o ile to od niego zależy, posiada pokój; drugi - pokój zachowuje; trzeci - pokój czyni".


Św. Bernard z Clairvaux, De conversione ad clericos, Caput XVIII, Pacificos merito beatificari nomine filiorum Dei.Podobny podział, do tego, który przedstawił św. Bernard, można zaproponować w wypadku ludzi niesprawiedliwych. Pierwszym z nich byłby człowiek mściwy, który odpłaca złem za zło. Drugim byłby człowiek niewdzięczny, który nie odpłaca dobrem za dobro. Trzecim wreszcie byłby człowiek z gruntu nikczemny i demoniczny, który odpłaca złem za doznane dobro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za Boga i za Króla!

Za Boga i za Króla!